Balkefors Ortopedic

WKŁADKI ORTOPEDYCZNE BALKEFORS ORTOPEDIC SYSTEM

Wkładki Balkefors to specialistyczne ortopedyczne wkładki, dopasowywane indywidualnie do stopy oraz jej specyficznych problemów. Technologia Balkefors została stworzona w oparciu o testy i analizy biomechaniczne funkcji podporowej stopy pozwalając na skorygowanie występujących zaburzeń. Niewłaściwa mechanika stopy zmienia linowość i przeciąża niemal każdy staw w ciele.

Wkładki Balkefors polecane są osobom z:

bólami stóp, kolan, bioder
bólami pleców
koślawym paluchem (Hallux)
ostrogą piętową
zapaleniem rozcięgna podeszwowego
z płaskostopiem podłóżnym oraz poprzecznym
zanikiem poduszki piętowej
tendinopatią Achillesa
chorobą Hoglunda
metatarsalgią Mortona
kolanem biegacza
zespołem bólowym stawu rzepkowo-udowego (PFPS)
w niestabilności stopy
korekcja różnicy długości kończyn dolnych u dzieci i dorosłych

Nadmierna pronacja stopy doprowadzać może do koślawośći kolan i w końcowym efekcie ustawienia kolana do nadmiernego kąta Q, który może odpowiadać za niestabilność stawu rzepkowo-udowego.
Wkładki ortopedyczne Balkefors Ortopedic są świetną alternatywą dla ludzi z przewlekłymi dolegliwościami kończyn dolnych, w szczególności stóp. Zalecane są również dla osób uprawajacych sport zarówno amatorsko jak i zawodowo.
Wprowadzenie do obuwia poprawnie wykonanych wkładek zapobiega kontuzjom oraz poprawia komfort w trakcie wykonywanych czynności fizycznych.

Urazy

Z każdym krokiem, w czasie chodu, stopa przejmuje 1 – 1.5 krotności ciężaru naszego ciała, a w czasie biegu wartość ta wzrasta nawet 4-6 krotnie. Nawet delikatne anatomiczne odchylenia w budowie stopy takie, jak wysoki czy niski łuk, zwiększona lub zmniejszona ruchomość w stawach stopy lub niewydolna aktywność mięśni podudzia, mogą skutkować znaczącymi problemami dla każdego, kto chodzi, uprawia jogging, biega regularnie. Odchylenia te wtedy mogą zmieniać liniowość kończyny i przeciążać niemal każdy staw. Nadmierna pronacja, wynikająca ze zwiększonej ruchomości w stawie skokowym dolnym, jest typowa i może być wiodącą przyczyną problemów stopy. Taka nadruchomość w stawie śródstopia (poprzecznym) może także upośledzać stopę, szczególnie w końcowej pozycji przed wykonaniem kroku (pronacja przodostopia).

DYSFUNKCJE KWALIFIKUJĄCE DO ZASTOSWANIA WKŁADEK BALKEFORS ORTOPEDIC SYSTEM

Najczęstszymi problemami stopy są:

Nadmierna pronacja stopy

Pronacja jest normalnym ruchem stopy, pozwala stopie funkcjonować w różnych środowiskach i na nierównym podłożu. Stopa porusza się na zewnątrz i do środka, zależnie od powierzchni. Pronacja służy również do „absorbcji wstrząsów”, wtedy to łuk podłużny stopy opada w dół. Nadmierna pronacja pojawia się, gdy te ruchy są zbyt duże. Jest to bardzo powszechny problem i wpływa negatywnie na niemal wszystkie stawy ciała.

Ostroga piętowa (zapalenie rozcięgna podeszwowego)

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to stan zapalny okolicy przyczepu bliższego rozcięgna podeszwowego oraz tkanek otaczających rozcięgno, powodujący ból utrudniający chodzenie. Stopa wydrążona ma wyższą częstotliwość występowania zapalenia rozcięgna podeszwowego. Typowe objawy obejmują wrażliwość i ból poranny, skupione wzdłuż brzegu wewnętrznego kości piętowej. Indywidualnie ukształtowana wkładka stabilizująca, zapewniająca podparcie pod całą stopę jest często dobrym rozwiązaniem.

Szyny podudzia

Zapalenie okostnej wewnętrznego brzegu kości piszczelowej. Mięsień piszczelowy przedni i piszczelowy tylni są nadmiernie wydłużone.
Zbyt szybki i progresywny trening, może być tego przyczyną, jakkolwiek, kolejnym i bardziej powszechnym powodem jest nadmierna pronacja. Zmiana powierzchni, na której trenujesz może być kolejnym czynnikiem sprawczym. Jak również, możliwa jest kombinacja jednej lub większej ilości wspomnianych przyczyn.

Paluch koślawy

Koślawy paluch jest najczęściej związany z nadmierną pronacją i powszechnym skutkiem noszenia butów, które są zbyt wąskie. Bardziej powszechny jest u kobiet, ponieważ posiadają większą ruchomość w stawach. Duży palec jest ważny dla stabilności stopy podczas chodu, a koślawy paluch oznacza mniej stabilności stopy oraz jest częstą przyczyną bólu w stawie śródstopno-paliczkowym palucha.

Metatarsalgia Mortona (nerwiak Mortona, neuralgia Mortona)

Jest to zespół bólowy, którego przyczyną jest zakleszczenie nerwu zazwyczaj pomiędzy III a IV kością śródstopia z powodu niskiego łuku przedniego stopy. Często przyczyną jest nadmierna pronacja, kiedy duży paluch spycha pozostałe palce na zewnątrz w fazie pronacji. Powoduje to uwięźnięcie nerwu. Ból pojawia się podczas obciążenia stopy, może być uwolniony za pomocą podkładki i wkładki podpierającej łuk.

Problemy z kręgosłupem

Odchylenia w stopie mogą prowadzić do zmienionej liniowości miednicy, jak jej rotacji do przodu.

Ból ścięgna Achillesa

Ból ścięgna Achillesa może wiązać się z nadmierną pronacją, kąt kości piętowej powiększa się, co negatywnie zmienia naprężenia na ścięgnie Achillesa.

Przed wykonaniem wkładek terapeuta dokonuje szczegółowej analizy stop za pomocą ortopedycznej skrzynki lustrzanej. W oparciu o wyniki testów, decydujemy jak będziemy postępować z Twoim specyficznym problemem. Analiza stopy jest oparta na testach zarówno w pozycjach statycznych jak i w trakcie wykonywania ruchu oraz wykonuje się szczegółowe badanie funkcjonalne z wykorzystaniem testów oporowych.

Proces modelowania wkładek:

Krok 1 – rozgrzewamy wkładki w specjalnym piecu i następnie instruujemy pacjenta jak będzie wyglądał proces modelowania wkładki.

Krok 2 – ustawiamy stopę na rozgrzanej wkładce, korygujemy ustawienie ciała i następnie modelujemy wkładkę przy pełnym docisku ciała na poduszkę modelującą

Krok 3 – wykończenie wkładki poprzez obróbkę i dopasowanie do obuwia

Po tym procesie twoje wkładki są gotowe do użycia.