Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu usprawniającego krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Jest zalecany w leczeniu obrzęków limfatycznych oraz zastoju limfy. Pobudza on układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu.
Zabieg ten jest techniką masażu polegająca na odblokowaniu i pobudzeniu głównych węzłów chłonnych, które znajdują się w okolicach pachowych, pachwinowych oraz nadobojczykowych.W trakcie zabiegu uruchamiane są naczynia limfatyczne za pomocą których limfa przeprowadzana jest w kierunku węzłów chłonnych oraz zbiornika mleczu. Ze względu na płytkie położenie naczyń limfatycznych ruchy fizjoterapeuty są delikatne, tempo drenażu bardzo wolne. Duże znaczenie ma kierunek wykonywania drenażu – chodzi o to aby limfa była przesuwana w kierunku węzłów chłonnych i nie cofała się w naczyniach. Masaż limfatyczny wykonuje się w serii kilku, kilkunastu zabiegów.
Wskazaniami do drenażu są:
- Przewlekły obrzęk limfatyczny,
- Niewydolność żylna ( działa na naczynia powierzchowne)
- Choroba niedokrwienna kończyn,
- Zespół Raynauda,
- Neuropatie,
- Limfopatia polekowa,
- Obrzęki hormonalne,
- Zespół cieśni nadgarstka,
- Otyłość,
- Obrzęki pourazowe i pooperacyjne,
- Obrzęki ręki u kobiet po mastektomii,
- Choroba zwyrodnieniowa stawów,
- Obrzęki lipidowe,
- Obrzęki towarzyszące ciąży.
Istnieją również przeciwwskazania które powinny zostać wykluczone przez lekarza lub fizjoterapeutę przed rozpoczęciem leczenia.